Jak na hubení štěnic?

Když se řekne, že má někdo doma štěnice, představíte si byt pěkného nepořádníka. A pak se jednou ráno vzbudíte se štípanci na těle. Komáři nikde. Tak prozkoumáte postel a odhalíte původce vašeho trápení. Štěnice! Dřív, než začnete panikařit a propadat se hanbou, v klidu se nadechněte a pojďte se s námi podívat, že i tenhle váš delikátní problém má řešení.


Štěnice domácí

ImageŠtěnice domácí je kousavý hmyz, který když bude chtít, tak si k vám cestu najde. Svou oběť totiž může cítit i přes zeď a za hostitelem je schopen uběhnout i 50 metrů za noc. Pokud se vetřelec zabydlel u sousedů, pravděpodobně si najde cestu i k vám. Nejčastěji si domů štěnice zavlečeme z dovolené nebo je přineseme spolu s nábytkem z bazaru či podomního výprodeje. O donesených věcech od kontejnerů ani nemluvě.

Štěnice je parazit, který se živí na lidském hostiteli. V zásadě není nijak nebezpečná, ale velmi obtížná. Její kousance jsou podobné komářím. Svědivé a otékající. Při vhodných podmínkách se štěnice velmi rychle množí. Díky světloplachosti jsou aktivní během noci a svou oběť usurpují ve spánku.

Že máte doma nevítané hosty, poznáte podle štípanců nebo černého trusu, podobného tečkám, které se po postříkání vodou rozpíjejí. Úkryt štěnic hledejte v posteli a jejím okolí. V lůžkovinách, matracích, v rámech obrazů, pod tapetami, podlahovými krytinami, ale třeba i mezi knihami a časopisy.


Jak se štěnic zbavit?

První, co vás při objevení štěnic napadne, je pomoci si sám. Protože tento hmyz patří k nejobtížněji vyhubitelnému, tuto variantu vám nedoporučujeme. Při použití běžně dostupných dezinsekčních prostředků hrozí, že štěnice rozeženete po celém bytě. Volně prodejné DDD přípravky totiž obsahují velmi málo účinných látek. Ani vynášení napadeného nábytku nebo látek nedoporučujeme. Během přenosu hrozí, že štěnice vytrousíte po celém bytě a zaděláte si na zamoření celého obydlí. Nedoporučují se ani dýmovnice, které mají jediný efekt, štěnice rozeženete po celém bytě a nakonec je máte i na místech, kde by se normálně ani nevyskytovaly, pokud by se vyloženě nejednalo o zamořený byt.

Účinné řešení, jak na hubení štěnic, je zavolat odborníky. Nestyďte se, není za co, a deratizátor to ví. Po potvrzení výskytu štěnic vás pracovník seznámí s průběhem zásahu a vysvětlí, jak se na něj připravit. Nejúčinnější je celoplošný postřik bytu účinnou kombinací dezinsekčních profi přípravků, které má pracovník deratizační (dezinsekční) firmy vyzkoušené. Ošetřuje se vše, stropy, stěny, podlahy, postele a také sousední místnosti, aby štěnice nedostala žádnou šanci někde se ukrýt.


Hubení štěnic postřikem

Správně připravenou místnost (vyklizené skříně a vysáté velké plochy) pracovník důkladně vystříká účinným, vodou ředitelným přípravkem. Důležite je vyklizení úložných prostorů postelí a rozebraní sedacích souprav na jednotlivé části, které jsou k sobě přišroubovány. Insekticid je bezpečný pro lidi i zvířata. Po jeho zaschnutí je možné místnost ihned obývat. Dokonce se doporučuje v místnosti už první noc po zásahu spát. Přítomnost hostitele vyláká přeživší štěnice do terénu, který je pro ně ještě stále smrtící. Zásah doporučuji vždy opakovat kvůli nakladeným vajíčkům, kdy se zlikviduje nově se líhnoucí generace. Druhý dezinsekční zásah probíhá vždy po cca 4, max. 6 týdnech od prvního zásahu.

Hubení štěnic insekticidní dýmovnicí nedoporučuji. Účinné látky v dýmovnici nejsou natolik silné, aby spolehlivě zahubily všechny štěnice a jak jsem již psal, můžete si je tímto zásahem rozehnat po celém bytě. Maximálně doporučuji kombinaci postřiku i dýmovnice. Samostatnou dýmovnici rozhodně nedoporučuji.

Ať už DDD pracovník zvolí jakoukoliv metodu hubení štěnic, je jasné, že on je vaše jediná a účinná pomoc. Proto se jí nebraňte a při podezření na tyto nevítané spolubydlící nás ihned kontaktujte. Čím dřív začneme váš problém řešit, tím dřív budete mít po starostech.

Potřebujete více informací? Kontaktujte nás také pomocí formuláře